Wpływ ekoturystyki na środowisko

Wiele rządów w krajach rozwiniętych i rozwijających się utworzyło parki narodowe, aby zachować i chronić ich wrażliwe środowisko, a także czerpać zyski z turystów. Jest to odpowiedź na pogarszające się warunki środowiskowe i gospodarcze na całym świecie.

Wszystkie formy turystyki mają wpływ na środowisko naturalne, a wpływ ekoturystyki na środowisko nie może pozostać bez dyskusji, aby wprowadzić rygorystyczne rozwiązania tego wpływu.

Ekoturystyka jest opisywana jako wielowymiarowa i złożona praktyka, która ma niewielki lub złożony wpływ na środowisko, przyczynia się do lokalnej gospodarki, promuje wymianę międzykulturową i wspiera edukację ekologiczną.

Odkąd pojawiła się idea ekoturystyki, wiele rządów w krajach rozwijających się przyjęło i wspierało ekoturystykę jako sposób przyciągania zagranicznych inwestycji i wymiany. Ograniczona liczba osób może odwiedzać określone miejsca. Na przykład dzienne liczby są ograniczone na Szlaku Inków w Peru, aby zachować piękny krajobraz i starożytne domy.

Pozostaje jednak pytanie, czy ta praktyka w pełni podtrzymuje środowisko? Czy w tej praktyce chodzi o coś więcej, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój środowiska? Celem tego opracowania jest zbadanie tych pytań, udzielenie na nie odpowiedzi, a tym samym ułatwienie lepszego zrozumienia złożoności tego zjawiska. W szczególności ten artykuł analizuje wpływ ekoturystyki na środowisko.

wpływ ekoturystyki na środowisko

Co to jest ekoturystyka?

Ekoturystyka to koncepcja, która powstała na początku lat 60. XX wieku, w czasie, gdy turystyka tradycyjna, zwana inaczej turystyką masową, była poddawana znacznej krytyce.

Zasadniczo krytycy uważali, że turystyka masowa, charakteryzująca się pakietami do znanych miejsc, ograniczonymi interakcjami z lokalną ludnością, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz wymyślonym doświadczeniem lokalnego życia i kultury, prowadzi do niekorzystnych skutków ekologicznych i społeczno-kulturowych, których skutkiem jest m.in. dopiero zaczynały być obserwowane.

Dlatego ekoturystykę można zdefiniować jako „turystykę, której celem jest rozwój i utrzymanie obszaru (społeczności, środowiska) w taki sposób i na taką skalę, aby zachował on żywotność przez czas nieokreślony i nie degradował ani nie zmieniał środowiska”.

Jest to unikalny podzbiór branży turystycznej i oznacza różne rzeczy dla różnych osób, koncentruje się na ulepszaniu lub utrzymaniu systemów naturalnych poprzez turystykę.

Jest to również forma turystyki alternatywnej, która ma na celu osiągnięcie korzyści ekonomicznych poprzez ochronę zasobów naturalnych. Ekoturystyka zazwyczaj obejmuje podróże do miejsc, w których głównymi atrakcjami są flora, fauna i dziedzictwo kulturowe. Jest to turystyka przyrodnicza, która wiąże się z edukacją i interpretacją środowiska naturalnego. 

Zasadniczo ekoturystyka zajmuje się interakcją z biotycznymi składnikami środowiska naturalnego. Proponuje zrównoważone wykorzystanie zasobów środowiska, jak również tworzenie możliwości ekonomicznych dla miejscowej ludności. Ekoturystyka próbuje podnieść świadomość ekologiczną poprzez badanie ekologii i ekosystemów oraz dostarczanie doświadczeń typu środowiskowego

Te przyjazne dla środowiska podróże i wizyty w stosunkowo niezakłóconych obszarach naturalnych zwykle mają niewielki wpływ na odwiedzających, co omówimy na temat niektórych z niewielkiego wpływu odwiedzających na środowisko. 

Wpływ ekoturystyki na środowisko

Poniżej wymieniono i omówiono wpływ ekoturystyki na środowisko.

  • Zmiana klimatu
  • Wpływ na ekosystem
  • Wylesianie
  • Utrata gatunków i dzikiej przyrody
  • Szkody środowiskowe
  • Zapotrzebowanie na energię
  • Zachowanie dzikich zwierząt

1. Zmiany klimatu

Wielu uważa termin „ekoturystyka”, podobnie jak „zrównoważona turystyka” (która jest pojęciem pokrewnym, ale szerszym), za oksymoron. Odkryto, że turystyka wytwarza około 8% całkowitej emisji CO2, a odsetek ten stale rośnie. 

Badanie opublikowane w Nature Climate Change w 2018 r. przewiduje, że emisja będzie stale wzrastać o 4% każdego roku, co przyczynia się do zmian klimatu. Podobnie jak większość podróży długodystansowych, ekoturystyka często zależy od transportu. Transport jest główną przyczyną globalnego ocieplenia w ekoturystyce, co prowadzi do zmian klimatu. Badania pokazują, że około 49% emisji powstaje podczas podróży.

Najbardziej zanieczyszczającymi środkami transportu są samoloty, a następnie pojazdy, autobusy turystyczne, pociągi i promy. Dlatego biznes turystyczny powinien dążyć do ograniczenia emisji do atmosfery, zwłaszcza teraz, gdy konsekwentnie obserwujemy wzrost globalnej ekoturystyki. 

Co więcej, należy zrezygnować ze standardowego biletu lotniczego i podróży na korzyść podróży bliżej ich podwórka. Zamiast pobytu w hotelu może to oznaczać biwakowanie, wspinaczkę, wędrówki, wędrówki z plecakiem lub jazdę na rowerze.

2. Wpływ na ekosystem

 Ekoturystyka to forma turystyki przyjaznej dla środowiska , która polega na odwiedzaniu wrażliwych, dziewiczych obszarów, które zwykle są chronione, jednak ludzie mają tendencję do angażowania się w określone działania na różnych obszarach turystycznych.

Turystyka na dużą skalę może szkodzić środowisku, a nadmierne wchodzenie na obszary chronione, zwłaszcza w połączeniu z takimi działaniami, jak turystyka piesza i biwakowanie, pojazdy terenowe i łodzie rekreacyjne, może być znacząco szkodliwe dla niektórych ekosystemów, np. środowiska morskiego, polarnego wybrzeży i środowisk górskich. Stres środowiskowy może również wynikać z zaspokajania potrzeb turysty.

3. Wylesianie

Alternatywnie, ekoturystyka może prowadzić do utraty lasów, ponieważ wyzwala rozwój gospodarczy i wywołuje procesy prowadzące do wylesiania. Na przykład problemem jest niszczenie lokalnych zasobów, aby zrobić miejsce dla ekoturystyki; np. drzewa są ścinane w celu stworzenia schronisk dla turystów, a turystyka wymaga ulepszonych sieci transportowych, takich jak drogi i pociągi, które są silnie związane z wylesianiem.

4. Utrata gatunków i dzikiej przyrody

Poluje się na rzadkie gatunki , aby wykorzystać je jako atrakcje turystyczne. Zwiększona rywalizacja o zasoby między najeżdżającymi turystami a rdzenną ludnością, zarówno miejscową, jak i dziką przyrodą, oznacza zanik dzikiej przyrody i pewnych sposobów życia. W ich miejsce te kultury i środowiska przyjmują te same cechy i cechy, co poprzednie popularne witryny.

Rdzenne kultury są zniekształcane w kulturę konsumpcyjną, aby przyciągnąć turystów, co prowadzi do eksploatacji zasobów i dzikiej przyrody, która obecnie niszczy miejsca takie jak Bahamy i Filipiny.

Turyści mogą również wpływać na populacje dzikich zwierząt w wyniku śmierci, np. zderzeń pojazdów, a dostarczając pożywienia w celu przyciągnięcia charyzmatycznych gatunków, może to zmienić długoterminową dystrybucję i strukturę społeczną poprzez degradację kluczowych siedlisk poprzez rozwój infrastruktury i zanieczyszczenie. Według badań ekoturystyka może szkodzić środowisku i dzikiej przyrodzie, którą ma chronić.

5. Szkody środowiskowe

Ekoturystyka może wywierać ogromną presję na dany obszar, co może prowadzić do niszczenia naturalnych cech, np. nadmiernie eksploatowane tory prowadzą do erozji gleby i niszczenia roślinności, zwiększonego zanieczyszczenia, zrzutów do zbiorników wodnych, utraty naturalnych siedlisk, dużej podatności na pożary lasów, i zwiększonej presji na zagrożone gatunki . Istnieje realne niebezpieczeństwo nadmiernego wykorzystania niektórych obszarów.

6. Zanieczyszczenie środowiska

Ekoturystyka może powodować te same rodzaje zanieczyszczeń, co inne branże, takie jak zanieczyszczenie powietrza, hałas, wytwarzanie odpadów, uwalnianie ścieków, ropy naftowej, chemikaliów, a nawet zanieczyszczenie wizualne.

W niektórych miejscach na świecie turyści produkują nawet dwa razy więcej odpadów niż mieszkańcy, co może niesamowicie obciążyć lokalne systemy gospodarki odpadami, prowadząc do przepełnienia wysypisk i oczyszczalni ścieków. W niektórych przypadkach hotele turystyczne wyrzucają ścieki do rzek, powodując zanieczyszczenie wody .

7. Zapotrzebowanie na energię

Wzrosło również zapotrzebowanie na energooszczędne hotele i ośrodki wypoczynkowe, które są korzystne zarówno dla lokalnych kultur, jak i dla środowiska. Działania turystyczne, takie jak przejażdżki łodzią, loty widokowe i helikoptery, również zużywają ogromne ilości energii. Jakby tego było mało, gazy są również wykorzystywane do ogrzewania, a benzyna do transportu. Jednak duża część tego zapotrzebowania na energię nie jest konieczna, ponieważ wyczerpuje więcej naszych już wyczerpanych zasobów. 

8. Zachowanie dzikich zwierząt

Jednak coraz więcej badań naukowych wykazało, że zakłócenia, jakie niesie ze sobą turystyka, mogą wpływać na zachowanie dzikich zwierząt i biologię, co może mieć poważne skutki. Zwierzęta na obszarach chronionych mogą być narażone na stres związany z ekoturystyką

Kilka badań wykazało, że bliskość turystów wpływa na zachowanie zwierząt poprzez zmianę ich siedlisk i wzorców żywieniowych. Nie jest jasne, w jaki sposób te zmiany wpływają na zdrowie poszczególnych zwierząt.

W Kenii na model aktywności samic gepardów wpływa turystyka, co może być szkodliwe dla zwierząt, jeśli np. zmniejszy się ich zdolność do polowania lub ucieczki przed wrogami. 

Badanie pokazuje, że białe rekiny są bardziej aktywne i prawdopodobnie zużywają więcej energii podczas interakcji z operatorami turystycznymi w porównaniu do sytuacji, gdy operatorzy są nieobecni, a zwiększenie zmian w zachowaniu może być spowodowane przez turystykę. W hoacynach, ptakach znalezionych w lasach deszczowych Amazonii, 50% gniazd na obszarach o ograniczonym dostępie miało co najmniej jedno pisklę w porównaniu z zaledwie 15% w strefach turystycznych w badaniach przeprowadzonych przez Towarzystwo Zoologiczne we Frankfurcie.

A w Afryce, podczas gdy Międzynarodowy Program Ochrony Goryli uznaje, że goryle i turystyka są obecnie nierozerwalnie związane, a turystyka zapewnia fundusze potrzebne do ochrony, goryle są na tyle blisko spokrewnione z ludźmi, że cierpią na wiele tych samych chorób.

Ponieważ pierwsza ekspozycja na chorobę lub wirusa, który jest stosunkowo nieszkodliwy dla ludzi, może zniszczyć całą populację goryli, konieczne było wprowadzenie bardzo surowych zasad, aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia.

wyprawa ekoturystyka

Wnioski

Ekoturystyka wywarła wpływ na sposób, w jaki ludzie myślą o wypoczynku i co myślą o wakacjach. Jednak zabawy nie trzeba poświęcać na rzecz zrównoważonego rozwoju i bardziej zielonej planety. Taki styl życia otwiera więcej możliwości poznawania świata i sprawia, że ​​każde wakacje stają się przygodą.

Zawsze pamiętaj o środowisku. Tak długo jak będziesz mieć na uwadze zdrowie środowiska podczas planowania wakacji, będziesz odgrywać swoją rolę jako odpowiedzialny podróżnik.

Redakcja SkyRadar.eu

Redakcja SkyRadar.eu

Redakcja SkyRadar.eu to zespół wytrawnych miłośników meteorologii, którzy łączą głęboką pasję z niezachwianym profesjonalizmem. Naszym celem jest dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji o pogodzie oraz zjawiskach atmosferycznych. Dążymy do tego, aby dostęp do danych meteorologicznych był łatwy dla każdego, aby każdy mógł lepiej zrozumieć i przewidywać wpływ pogody na swoje życie codzienne. Nasza misja opiera się na podnoszeniu świadomości społecznej o znaczeniu zjawisk meteorologicznych i ich bezpośrednich konsekwencjach dla nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *