Radar opadów – Gdzie pada deszcz?

Sky-radar.pl prezentuje radar opadów, który dostarcza mapy opadów deszczu i śniegu na żywo niemal w czasie rzeczywistym. Nasza witryna opiera się na wielu danych źródłowych i lokalnych radarach pogodowych na całym świecie, które często skanują niebo, aby wykryć krople deszczu, ich położenie, rozmiar i ruch. Jaka jest pogoda w Twoim regionie i gdzie jest deszcz? Gdzie i ile będzie padać w ciągu najbliższych kilku godzin? Nasz radar deszczowy odpowiada na te pytania i pokazuje, w których regionach Polski, Europy i świata można spodziewać się opadów w ciągu najbliższych godzin.

Gdzie jest deszcz? Godzinowa mapa deszczu

Mapa opadów – Sprawdź ekstrema pogodowe

Mapa deszczowa Polski

Bez względu na to, czy planujesz wyjazd, czy po prostu chcesz wiedzieć, czy i ile będzie padać w nadchodzących godzinach: informacje o intensywności i ilości przewidywanych opadów znajdziesz na naszym radarze deszczowym. Deszcz jest wyświetlany na mapie w kolorze. Kolor zielony lub niebieski oznacza opady słabe do umiarkowanych. W przypadku koloru fioletowego należy spodziewać się ulewnego deszczu.

Jak działa radar opadów online?

Radar opadów mierzy stężenie wody w chmurze z ziemi i na podstawie tych danych można w ten sposób wyciągać wnioski dotyczące opadów. Mikrofale są wysyłane do chmur przez stację radarową i odbijane przez kropelki wody. Im więcej promieni ponownie dociera do stacji radarowej, tym więcej opadów jest zawartych w chmurze. Główną zaletą tej formy pomiaru jest to, że w ciągu kilku sekund daje dokładny obraz obszaru opadu. Ponadto jest aktualizowany w bardzo krótkich odstępach czasu (w zależności od radaru, czasami sekunda po sekundzie). Radar chmur działa podobnie. Jedynie radar burzowy różni się mechaniką i techniką pomiaru.

Jak powstaje mapa opadów?

Aby stworzyć mapę opadów, czyli mapę z ilością opadów deszczu, które spadły w danym przedziale czasowym (np. 5 min lub 1 h) w wielu lokalizacjach, musimy polegać na radarze pogodowym. Urządzenie, które pozwala obliczyć mapy opadów na duży obszar dla różnych kroków czasowych (np. 5 min, 1 godz. i 1 dzień).

Dowiedziałeś się już, że stacja radarowa i jej wiązki radarowe mogą być wykorzystywane do pomiaru ilości pary wodnej w chmurze. Aby zwizualizować te wyniki na obrazie radarowym, potrzebna jest nie tylko jedna, ale kilka stacji w różnych lokalizacjach. Dopiero wtedy można stworzyć konkretną mapę deszczu. W praktyce dokładność pomiaru stale spada wraz ze wzrostem odległości. Wynika to z rozbieżności wiązek elektromagnetycznych emitowanych przez stację radarową. Przez dywergencję rozumie się ciągłą dywergencję promieniowania emitowanego przez stację. Z tego powodu warto rozłożyć radarowe stacje pomiarowe na dużym obszarze, aby uzyskać dokładny obraz gdzie jest deszcz.

Skąd pochodzą dane do mapy opadów?

Trzy najpopularniejsze typy map danych o opadach to: dane ze stacji jednopunktowej, interpolowane dane ze stacji jednopunktowych oraz dane z radarów pogodowych.

  • Dane jednopunktowe są najdokładniejszym obrazem opadów. Jest to bezpośrednio mierzone i pozostawia bardzo niewiele do interpretacji. Wyzwanie, zwłaszcza na obszarach wiejskich, polega na tym, że oficjalne pomiary opadów mogą być bardzo nieliczne. Może to pozostawić szerokie luki dla tych, którzy próbują monitorować opady deszczu czy śniegu na danym obszarze, zwłaszcza przy zmienności opadów konwekcyjnych, które są powszechne wiosną i latem.
  • Mapy interpolowane na podstawie danych ze stacji pomiarowych wykorzystują dane stacji jednopunktowych, o których mowa powyżej i zapewniają szacunkowe (interpolowane) wartości opadów tego, co „mogło” zostać odebrane między stacjami przy użyciu wzoru siatki. Istnieje wiele metod interpolacji, które pozwalają to zrobić i często wykorzystują one statystyki lub średnią ważoną obszaru, aby zapewnić szacunkową wartość na podstawie danych ze stacji znajdujących się najbliżej interesującego punktu siatki. Zmiany w metodach interpolacji zmienią wartość przypisaną do punktu siatki. Niezależnie od metody, wartości pomiędzy stacjami są szacunkowe.
  • Mapa opadów szacowana przez radar opadów opiera się na zwrocie sygnatur radarowych. Radar opadów zapewnia wartość współczynnika odbicia w oparciu o wielkość i rozkład kropel wody w czasie, zapewniając w ten sposób szacunkową intensywność opadów. Mogą występować błędy w odczytach radaru z powodu gradu, nierównej wielkości kropli, odległości opadów od radaru, wysokości burzy i krzywizny powierzchni ziemi. Błędy te nieuchronnie doprowadzą do błędów w szacowanych mapach. Taka mapa opadów zapewnia dobry sposób na obserwację ogólnych lokalizacji obfitych opadów (lub ich braku), a także zmienność w przypadku opadów, ale ilości mogą się znacznie różnić, chyba że mapa została poprawiona na podstawie innych danych.

Na wszystkich tych mapach uzyskamy pewne rozbieżności w zależności od okresu, w którym wystąpiły opady deszczu lub śniegu. Innym wyzwaniem jest to, że istnieje wiele rodzajów stacji i sieci obserwacji pogody, które nie są połączone. Czas zbierania, metody zbierania, a nawet niektóre dane zastrzeżone ograniczają możliwość włączenia na jednej mapie wszystkich stacji i zarejestrowanych danych.

Jak powstają mapy deszczu?

Po pierwsze, radar pogodowy przesyła falę elektromagnetyczną w jednym kierunku, która przenosi część energii przez atmosferę. Kiedy ta energia dociera do kropli wody w chmurze, niewielka część tej energii jest wysyłana z powrotem do sprzętu radarowego. Następnie sprzęt mierzy tę bardzo małą ilość energii otrzymanej ze wszystkich kropli. Za pomocą specjalnych programów komputerowych można przeliczyć ilość otrzymanej energii na ilość deszczu. Należy pamiętać, że radar opadów nie mierzy bezpośrednio ilości deszczu, ale zamiast tego mierzy ilość energii odesłanej przez krople. Ta konwersja energii na ilość deszczu okazuje się być trudna i ludzie wciąż prowadzą badania, aby to ulepszyć.

Na przykład, obecnie przyjmuje się, że rozkład wielkości kropel i położenie kropel w obrębie piksela radaru są wszędzie jednorodne i podobnego rodzaju. Jest to nadmierne uproszczenie rzeczywistości, które może wpływać na pomiary. Program komputerowy umożliwia sprzętowi radarowemu oszacowanie wielkości opadów w miejscach od niego oddalonych. Radar opadów działa w każdej płaszczyźnie – może się obracać, a także zmieniać kąt, dzięki czemu może oszacować natężenie deszczu w całym swoim otoczeniu. W zależności od typu urządzenia, radar opadów może oszacować opady i ich intensywność do 150–200 km od siebie. Wiele rozwiniętych krajów posiada sieć urządzeń radarowych. Łącząc dane zebrane przez różne urządzenia radarowe, możemy uzyskać mapy opadów na terenie całego kraju.

Sprawdź jak działa radar opadów!

Australia ma czwartą co do wielkości sieć radarów pogodowych na świecie, obejmującą ponad 60 radarów. Ale co kryje się w tych dużych piłkach golfowych i jak działają radary pogodowe?

Jak niezawodny i dokładny jest radar deszczu?

Często zadawanym pytaniem w odniesieniu do radaru deszczowego jest niezawodność takiego urządzenia. Jak wiarygodne są prognozy, które można odczytać z radaru? Dzięki szeroko rozwiniętej sieci stacji radarowych prognozy radaru opadowego są bardzo dokładne i wiarygodne. Nigdy nie można dać 100% gwarancji, ale wskaźnik trafień nowoczesnego radaru deszczowego wynosi ponad 95%. Tak pokazało nasze doświadczenie.

Radar opadów jest też bardzo dokładny – chociaż wiele czynników, takich jak wiatr lub warunki lokalne (np. góry lub wzgórza) ma wpływ na opady, dzisiejsza technologia radarowa może obliczyć opady z odległości do kilkuset metrów. Nie wierzysz w to? Następnym razem, gdy zbliża się front deszczu, możesz dokładnie sprawdzić, kiedy zacznie padać w Twojej lokalizacji i czy obraz radarowy odpowiada rzeczywistości.

Dlaczego radar deszczu pokazuje opady, mimo że nie pada?

W pojedynczych przypadkach może się zdarzyć, że widoczne są obszary deszczowe, mimo że nie ma śladu deszczu. Pamiętajmy, że radar opadów daje nam informacje o tym, ile wody (pary) znajduje się w danej chwili w chmurze. Opierając się na prawach fizyki, można dość dokładnie obliczyć, kiedy osiągnięto maksymalny poziom absorpcji chmury i kiedy będzie padać. Jednak w praktyce mogą wystąpić przypadki, w których chmura pochłonie nieco więcej pary wodnej niż obliczono (np. z powodu różnic temperatury lub ciśnienia powietrza).

Z tego powodu czasami na radarze można wykryć obszary deszczowe, w których w rzeczywistości nie pada. Innym powodem może być to, że opady po prostu nie docierają do ziemi. Zdarza się również, że szczególnie drobne opady są przenoszone przez wiatr w inne miejsce lub po prostu odparowują w drodze na ziemię.

Radar opadów – Jak używać mapy opadów?

Chcesz wiedzieć, jak działają te mapy i w jaki sposób pomagają przewidzieć aktualną pogodę?

Na mapach deszczowych pokazane są fronty, które powstają, gdy masy powietrza, zarówno zimne, jak i ciepłe, spotykają się i powodują ulewny deszcz. Na półkuli północnej, w antycyklonie, wiatr skręca zgodnie z ruchem wskazówek zegara i z tendencją do oddalania się od środka. Musimy pamiętać, że wiatr zawsze będzie przemieszczał się tam, gdzie panuje mniejsze ciśnienie atmosferyczne.

Z drugiej strony w obszarze niskiego ciśnienia wiatr porusza się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i kieruje się w stronę centrum niskiego ciśnienia. Żeby przedstawić fronty na mapach opadów wykorzystujemy izobary. Służą one do wskazywania kierunku oraz tego czy front jest ciepły czy zimny. Fronty zimne są reprezentowane przez małe trójkąty, a ciepłe przez półokręgi połączone linią obejmującą cały obszar, który zajmie front.

Front to nic innego jak duży obszar niestabilności atmosferycznej, na którym spotykają się dwie masy powietrza o różnych temperaturach. Jeśli masa zimnego powietrza dociera do obszaru, w którym aktualna temperatura jest wyższa, tworzy się zimny front. Kiedy tak się dzieje, ogólne temperatury spadają, a opady często występują w postaci deszczu lub śniegu. Sytuacji odwrotnej doświadczamy gdy masa powietrza dotrze do obszaru o wyższej temperaturze, wtedy tworzy się ciepły front. W tym przypadku również wystąpi zachmurzenie, ale temperatura powietrza będzie łagodniejsza, a opady będą rzadsze.

radar opadów
Radar opadów

Blog pogodowy