10 negatywnych skutków działania elektrowni dla środowiska

Elektrownie napędzane są paliwami kopalnymi , których zasoby są ograniczone, takimi jak węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa. Negatywne oddziaływanie elektrowni na środowisko w związku ze stosowaniem tych paliw jest ogromne; nie tylko to, ale z elektrowniami wiąże się również wiele problemów zdrowotnych, które nie są długoterminowym rozwiązaniem dla potrzeb energetycznych.

Ponieważ paliwa te stają się coraz trudniejsze do znalezienia, ceny będą rosły, a problemy polityczne związane z manipulacjami rynkowymi ze źródeł krajowych i zagranicznych będą się tylko nasilać.

W tym artykule chcemy zbadać negatywny wpływ elektrowni na środowisko. Negatywne oddziaływanie elektrowni na środowisko jest realne i poważne. Oto, jak wpływają na nas wszystkich.

10 negatywnych skutków elektrowni dla środowiska

Elektrownie mogą mieć negatywny wpływ na środowisko podczas ich budowy i eksploatacji. Skutki te będą tymczasowe lub trwałe i będą obejmować:

  • Wpływ na glebę
  • Zanieczyszczenie hałasem
  • Zwiększa zużycie paliw kopalnych
  • Wpływ na zdrowie ludzi
  • Generowanie odpadów
  • Wpływ na klimat
  • Zanieczyszczenie powietrza
  • Wpływ na życie morskie
  • Wpływa na jakość wody
  • Elektrownie i podzespoły pomocnicze zajmują miejsce

1. Wpływ na glebę

Popiół lotny z tych roślin będzie zanieczyszczał glebę, gdy osiądzie na lądzie. Z pewnością tak się stanie, jeśli teren, który ma być wykorzystany pod elektrownię, jest „niezagospodarowanym polem”, czyli niezabudowaną działką, na której występuje głównie roślinność (uprawy, pastwiska lub staropolna roślinność). Dwutlenek siarki SO2 z elektrowni osadza się jako SO4 na glebie, co ma wpływ na rolnictwo. Ma to również wpływ na wzorce użytkowania gruntów i populację na danym obszarze.

2. Zanieczyszczenie hałasem

Wytwarzanie pary pod wysokim ciśnieniem oraz praca wentylatorów, turbin, kruszarek, kotłów i silników może powodować wysoki poziom hałasu. A regularne narażenie na tak wysoki poziom hałasu emitowanego przez elektrownie w wyniku użytkowania tych urządzeń, przekraczający dopuszczalny poziom hałasu środowiskowego, dotyka ludzi pracujących w elektrowniach oraz ludność społeczności znajdujących się w pobliżu elektrowni.

3. Zwiększa zużycie paliw kopalnych

Wprowadzenie nowej elektrowni zapewnia nam łatwiej dostępną energię na rynku. W wyniku łatwo dostępnej większej ilości energii z paliw kopalnych społeczeństwo ma niewiele bodźców do oszczędzania lub poszukiwania bardziej zrównoważonych substytutów.

Zaspokajanie krótkoterminowego popytu poprzez zwiększanie produkcji energii z paliw kopalnych nie zapewnia długoterminowego rozwiązania. Oszczędzanie energii, wzrost efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii to jedyne realne sposoby na przerwanie niezrównoważonych cykli zużycia i produkcji energii.

4. Wpływ na zdrowie ludzi

Spalanie paliw kopalnych w elektrowniach powoduje emisje dwutlenku siarki (SO 2 ), tlenków azotu (NO X ), cząstek stałych (PM), dwutlenku węgla (CO 2 ), rtęci (Hg) i innych zanieczyszczeń.

Te zanieczyszczenia chemiczne, takie jak emisje NO X i SO 2 , przyczyniają się do powstawania ozonu w warstwie przyziemnej i drobnych cząstek stałych, co może prowadzić do chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, problemy sercowo-naczyniowe, takie jak choroby serca, zastoinowa niewydolność serca, a narażenie na rtęć może zwiększyć możliwość wystąpienia zaburzeń neurologicznych, zaburzeń rozrodczych uszkadzających plemniki, uszkodzenia układu hormonalnego i odpornościowego.

Wręcz przeciwnie, sektor energetyczny znacznie zredukował wiele z tych zanieczyszczeń w ciągu ostatnich dwóch dekad, jednak nadal istnieją poważne problemy zdrowotne. Mniejszości, osoby o niskich dochodach i ludy tubylcze często ponoszą nieproporcjonalny ciężar tych niekorzystnych skutków zdrowotnych, w tym większej liczby wizyt na izbie przyjęć i hospitalizacji oraz prawdopodobnie przedwczesnych zgonów.

5. Powstawanie odpadów

W przypadku elektrowni jądrowych powstają duże ilości odpadów, stałe odpady wysokoaktywne z elektrowni jądrowych są gorące i bardzo radioaktywne, dlatego muszą być odizolowane od ludzi i środowiska na czas nieokreślony.

Jest przechowywany przez 40–50 lat, podczas których radioaktywność spada do mniej niż 1 procent pierwotnego poziomu. Następnie jest ostatecznie usuwany głęboko pod ziemią, z dala od biosfery.

6. Wpływ na klimat

27 stycznia 2021 r., w Dzień Klimatu , prezydent Biden wydał rozporządzenie wykonawcze zatytułowane „Zwalczanie kryzysu klimatycznego w kraju i za granicą”, które dotyczy polityki dotyczącej zmian klimatu i sprawiedliwości środowiskowej.

Uwalnianie emisji dwutlenku siarki (SO 2 ), tlenków azotu (NO X ), pyłu zawieszonego (PM), dwutlenku węgla (CO 2 ), rtęci (Hg) i innych zanieczyszczeń poprzez spalanie paliw kopalnych w elektrowni jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do stopniowego wzrostu temperatury na Ziemi, ponieważ te zanieczyszczenia są nie tylko zanieczyszczeniami, ale są również klasyfikowane jako gazy cieplarniane, które pochłaniają lub zatrzymują ciepło słoneczne, prowadząc do globalnego ocieplenia, a ostatecznie do zmiany klimatu .

7. Zanieczyszczenie powietrza

Elektrownie spalają paliwa kopalne, które uwalniają do powietrza kilka zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia te obejmują dwutlenek siarki (SO ), tlenek węgla (CO), tlenki azotu (NOx), lotne związki organiczne (LZO) i ozon (O). Uwalniane są również zawieszone cząstki stałe (SPM), ołów i węglowodory niemetanowe.

Źródłem powstawania NOx jest każdy proces spalania. Powstają one podczas spalania azotu zawartego w paliwie oraz tlenu zawartego w powietrzu. Powstawanie NOx jest większe wraz ze wzrostem temperatury spalania.

Węgiel siarkowy jest powszechnym zanieczyszczeniem i najważniejszym pojedynczym źródłem kwaśnych deszczy, które sprawiły, że setki jezior nie są w stanie podtrzymać życia, Tlenki azotu (NOx) z elektrowni rywalizują z samochodami, są główną przyczyną smogu, SPM z elektrowni rośliny to głównie sadza, dym i drobne cząstki pyłu, które powodują astmę i choroby układu oddechowego. 

Ponadto elektrownie emitują rtęć, neurotoksynę, która znajduje się obecnie we wszystkich naszych drogach wodnych, a także miliony ton dwutlenku węgla (CO 2 ), najważniejszego gazu cieplarnianego, który przyczynia się do globalnych zmian klimatu. Rośliny te emitują również arsen, beryl, kadm, nikiel i chrom.

elektrownia węglowa

8. Wpływ na życie morskie

Rzeki są często wylęgarniami wielu gatunków ryb oceanicznych. Miliony maleńkich rybich ikry, larw i bardzo młodych ryb zasadniczo dryfują w wodzie, a zatem są niezwykle podatne na ujęcia wody chłodzącej elektrowni. Te małe zwierzęta są często zabijane podczas przechodzenia przez system chłodzenia zakładu.

W przypadku niektórych gatunków raporty dokumentują do 60% śmiertelności nowonarodzonych ryb w danym roku z powodu elektrowni. Dorosłe ryby są również uwięzione i przygwożdżone do ekranów wlotowych przez siłę ssania. Na przykład rzeka Hudson jest wylęgarnią wielu gatunków ryb oceanicznych.

Miliony maleńkich rybich ikry, larw i bardzo młodych ryb zasadniczo dryfują w wodzie, a zatem są niezwykle podatne na wodę chłodzącą pobieraną przez elektrownie. Te małe zwierzęta są często zabijane podczas przechodzenia przez system chłodzenia zakładu.

W przypadku niektórych gatunków raporty dokumentują do 60% śmiertelności nowonarodzonych ryb w danym roku z powodu elektrowni. Dorosłe ryby są również uwięzione i przygwożdżone do ekranów wlotowych przez siłę ssania.

Również w elektrowni węglowej woda jest wykorzystywana do płukania węgla, krąży w palenisku kotła, wytwarzając parę i chłodząc urządzenia. Pył z wody oczyszczonej węglem zanieczyszcza wody gruntowe. Gorąca woda, wpuszczona do zbiorników wodnych bez chłodzenia, powoduje wzrost temperatury i ma wpływ na florę i faunę wodną.

9. Wpływ na jakość wody

Każdego dnia do chłodzenia elektrowni zużywa się miliony litrów wody! Gdy ta woda jest odprowadzana z powrotem do rzeki, dochodzi do zanieczyszczenia termicznego (cieplnego) . Ten pióropusz cieplejszej wody może zimą tworzyć wolne od lodu kieszenie, które mogą przyciągać, a następnie uwięzić wiele gatunków, gdy przepływ zwalnia lub zatrzymuje się.

Gorąca woda może przyczynić się do eutrofizacji (niedoboru tlenu) w rzece latem, dusząc w ten sposób ryby i organizmy wodne . Wypuszczanie metali ciężkich i chloru do wody chłodzącej ma również negatywny wpływ na życie w rzekach. Również woda używana do płukania węgla, jeśli zostanie wpuszczona bezpośrednio do zbiorników wodnych, spowoduje ich zanieczyszczenie i zanieczyszczenie.​

10. Elektrownie i ich elementy pomocnicze zajmują miejsce

Elektrownie to ogromne kompleksy przemysłowe, które obejmują rurociągi gazu ziemnego, ujęcia i zrzuty wody, systemy dostarczania i magazynowania węgla, nowe linie przesyłowe i składowiska odpadów, z budynkami, kominami i innymi konstrukcjami o skali, która często przyćmiewa wszystko w pobliżu. I to zarówno na ziemi, jak i w powietrzu.

Ślad zakładu na ziemi eliminuje możliwości zakupu lub użytkowania gruntu przez innych. Może również wpływać na istniejące lub przyszłe użytkowanie sąsiednich i pobliskich działek. Pobliskie domy i miejsca o znaczeniu historycznym są dewaluowane ze względu na nieodpowiedni rozmiar, sposób użytkowania i architekturę elektrowni. Wysokość zakładu może powodować obawy dotyczące bezpieczeństwa samolotów lub wpływu wizualnego na lokalnych właścicieli ziemskich.

Wniosek

Uniwersum problemów społeczności, w tym kwestii związanych ze środowiskiem i zdrowiem, nigdy nie może być odrzucane bez niezwykle przekonującego argumentu przemawiającego za władzą. Ponieważ to wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej nie jest zrównoważone, istnieje potrzeba błagania o inną zrównoważoną formę wytwarzania ciepła, aby zabezpieczyć i chronić środowisko.

Redakcja SkyRadar.eu

Redakcja SkyRadar.eu

Redakcja SkyRadar.eu to zespół wytrawnych miłośników meteorologii, którzy łączą głęboką pasję z niezachwianym profesjonalizmem. Naszym celem jest dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji o pogodzie oraz zjawiskach atmosferycznych. Dążymy do tego, aby dostęp do danych meteorologicznych był łatwy dla każdego, aby każdy mógł lepiej zrozumieć i przewidywać wpływ pogody na swoje życie codzienne. Nasza misja opiera się na podnoszeniu świadomości społecznej o znaczeniu zjawisk meteorologicznych i ich bezpośrednich konsekwencjach dla nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *