W tym artykule omówimy ogólnie, czym jest prognoza pogody i jak ona działa. Są cztery ważne rzeczy, o których należy wiedzieć.
Punkt
Prognoza, do której jesteśmy przyzwyczajeni, jest wynikiem złożonej pracy wielu formuł i algorytmów.
Punktem jest miejsce, dla którego obliczona jest prognoza. Weźmy punkt na mapie, na przykład miejsce do uprawiania narciarstwa alpejskiego. Możemy obliczyć dla niego pewne parametry – wilgotność, opady, zachmurzenie itp. Są to warunki początkowe dla złożonego układu równań.
To tylko fragment równań rozwiązywanych przez superkomputery. Są one regularnie rozwiązywane za kilka punktów na raz.
Siatka
Punkt to punkt, dla którego wyliczamy prognozę wprowadzając dostępne parametry.
Obliczanie prognoz dla każdego metra kwadratowego jest zbyt kosztowne. Dlatego stosuje się interwały, na przykład prognozę dla każdego punktu z interwałem 1 km.
Te punkty tworzą siatkę.
Model
Rozwiązaniem złożonych równań dla wielu lokalizacji jest model prognostyczny.
Zgodnie z modelem prognoza nie zmienia się między punktami. Dlatego model o mniejszej rozdzielczości (1mm) będzie dokładniejszy niż model 10 czy 20 km.
Aby poznać pogodę w pewnym momencie, najpierw potrzebny jest obraz globalny – to właśnie robią modele globalne. Modele globalne – GFS, ECMWF, ICON Global.
Modele regionalne działają na określonym terytorium. Na przykład WRF8 obejmuje tylko Europę, globalny GFS27 – cały świat. Modele lokalne – AROME, OpenWRF, WRF, NEM.
Dane
Modele muszą być stale „karmione”. Głównymi źródłami danych są stacje pogodowe , satelity, radary.
Atmosfera ziemska to bardzo złożony system, dlatego absolutnie dokładna prognoza jest niemożliwa. Prognoza jest dokładna w 90% na dziś i jutro, 75% w okresie 7 dni i znacznie mniej w miesiącu. Lepiej nie ufać prognozie dłuższej niż 14 dni.