Jeśli wiatr jest ruchem powietrza, ten ruch ma zawsze jakiś kierunek. Pytanie brzmi: gdzie dokładnie porusza się powietrze w układach współrzędnych stworzonych przez człowieka.
W szczególności jest to ważne przy różnych aktywnościach sportowych i na świeżym powietrzu, gdzie wiatr determinuje przebieg aktywnego wypoczynku. Na przykład w kite- i windsurfingu istnieje „działający kierunek wiatru” dla najlepszego wiatru na miejscu.
Jaka jest definicja kierunku wiatru?
Pierwsza i najważniejsza rzecz do zapamiętania: kierunek wiatru jest zawsze określany przez to, skąd wieje wiatr, a nie dokąd wieje.
Kierunki wiatru wyznacza układ współrzędnych geograficznych wymyślony kiedyś przez człowieka. Jest również nazywany „kierunkami kardynalnymi” lub „punktami kardynalnymi” i podobnymi.
Interesujące jest to, że w starożytnej Grecji kierunki kardynalne były również identyfikowane przez różne wiatry. Byli to Boreas z północy, Notos z południa, Eurus ze wschodu i Zefir z zachodu. Są one również znane jako „klasyczne wiatry kompasowe”. Dlatego pojęcie kierunku wiatru jest bardzo ściśle związane z pojęciem róży wiatrów.
Róża wiatrów to wykres, który pokazuje dominujący kierunek wiatru i prędkość wiatru w określonym miejscu zgodnie ze statystykami z wieloletnich obserwacji meteorologicznych (znanych również jako historia pogody). Tak więc pojęcie róży wiatrów jest często używane właśnie w meteorologii.
Innym słowem, które mówi to samo, jest „kompas”, urządzenie do określania głównych kierunków, które prawdopodobnie znasz z czasów harcerskich.
Róża wiatrów z 32 kierunkami wiatru. Valerya Milovanova / Windy.app
Jak czytać kierunek wiatru?
W układzie współrzędnych geograficznych wiatr ma łącznie 32 różne kierunki, ale nie wszystkie z nich są używane w życiu codziennym. Przyjrzyjmy się im wszystkim bliżej:
4 kierunki wiatru
Na początku istnieją tylko cztery główne kierunki wiatru:
- północ,
- południe,
- wschód,
- zachód.
Najczęściej na kompasie, aby skrócić miejsce, oznaczono je literami: N, S, E i W.
Północny i południowy to odpowiednio biegun północny i południowy Ziemi. Wschód i zachód to widoczne na horyzoncie wschody i zachody słońca.
Kolejny interesujący fakt: na współczesnych mapach północ jest na górze, południe na dole, wschód po prawej, a zachód po lewej. Ale na starszych mapach południe mogło znajdować się na górze. Wow.
Te cztery kierunki nazywane są kierunkami kardynalnymi lub głównymi wiatrami.
8 kierunków wiatru
Kierunki są dalej podzielone na cztery dalsze:
- północno-wschodni (NE),
- południowo-wschodni (NW),
- południowo-zachodni (SW),
- północno-zachodni (NW).
Mamy więc teraz 8 głównych kierunków.
Nazywa się to kierunkami pośrednimi lub kierunkami porządkowymi lub półwiatrami.
16 kierunków wiatru
Im więcej mamy kierunków na kompasie lub róży wiatrów, tym dokładniej możemy odczytać skąd wieje wiatr Z (i do), a więc te osiem kierunków dzieli się jeszcze dalej, aż do 16:
- północ-północny wschód (NNE),
- wschód- północny wschód (ENE),
- wschód-południowy wschód (ESE),
- południowy-południowy wschód (SSE),
- południowy-południowy zachód (SSW),
- zachód-południowy zachód (WSW),
- zachód-północny zachód (WNW),
- północ-północny zachód (NNW).
Nazywa się to wtórnymi kierunkami międzykardynalnymi lub ćwierćwiatrami.
32 kierunki wiatru
Wreszcie 16 głównych kierunków tworzy 32-kierunkowy kompas wraz z 16 dodatkowymi punktami: północ na wschód (NbE), północny wschód na północ (NEbN) i tak dalej. Ale kompas z 16 kierunkami jest już uważany za bardzo dokładny… i prostszy. Jest używany najczęściej w życiu codziennym.
Dlaczego więc potrzebujemy 32? Ponieważ kierunek wiatru jest również mierzony w stopniach (°) od 0° do 360°, gdzie 0° to północ, a 32 kierunki doskonale odpowiadają podziałom w stopniach. Następnie poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara:
- 0° — wiatr północny (N)
- 22,5° — wiatr północno-wschodni (NNE)
- 45° — wiatr północno-wschodni (NE)
- 67,5° — wiatr wschodnio-północno-wschodni (EN)
- 90° — wiatr wschodni (E)
- 112,5° — wiatr południowo-wschodni (ESE)
- 135° — wiatr południowo-wschodni (SE)
- 157,5 ° — wiatr południowo-południowo-wschodni (SSE)
- 180° — wiatr południowy (S)
- 202,5° — wiatr południowo-południowo-zachodni (SSW)
- 225° — wiatr południowo-zachodni (SW)
- 247,5° — wiatr południowo-zachodni (WSW)
- 270° — wiatr zachodni (W)
- 292,5° — wiatr zachodnio-północno-zachodni (WNW)
- 315° — wiatr północno-zachodni (NW)
- 337,5° — wiatr północno-północno-zachodni (NNW)
- 360° — wiatr północny (N)
Podsumowując: odczytanie kierunku wiatru nie jest trudne, jest łatwe i interesujące. Jest to bardzo przydatna umiejętność, którą możesz wykorzystać podczas uprawiania ulubionych sportów i aktywności na świeżym powietrzu.